„Historie se stala naším životem“: tohle řekne každý člen nově vzniklého spolku vojenské historie Von Macenau, z. s. ve Zlíně. Sdružení se začalo formovat již před dvěma lety a nyní se mu dal punc oficiality a byl zapsán do spolkového rejstříku u Krajského soudu v Brně.

Hlavní období, kterým se sdružení zabývá, je první světová válka tedy doba mezi léty 1914 -1918, CaK armády Rakousko Uherské monarchie. Dobové vojenské uniformy, zbraně, vojenské ležení i kuchyně to je jen malý výčet souboru ukázek, které návštěvníky skrze „herce“ vtáhne do doby počátku 20. století.

„Jakmile ale přičichnete k tomuto koníčku, chcete mnohem víc.“: tvrdí jedna z členek spolku. Na základě dlouhých debat a rozmýšlení, sdružení rozšířilo svoje působení i do jiných století a to do doby 30.leté války (1618 -1648) a okrajově také do středověku. V rukou mužů tak ožívají kordy, meče a muškety a v rukou krásných žen se zase z obyčejných potravin rodí na ohni dobové pokrmy nebo ručně šíjí doplňky a košile pro svoje vojáky.

Členové spolku se účastnili na mnoha akčních i statických ukázkách a to například rekonstrukce bitvy první světové války v Mladějově, Slavnosti Albrechta Valdštejna v Telči, rekonstrukce bitvy na Bílé hoře v Praze za mezinárodní účasti skupin ze Slovenska, Polska a dalších zemí Evropy, na Dni vojenské historie na hradě Helfštýně nebo na Dni uniformovaných sborů v Kroměříži. Za obzvlášť velkou čest si pak považuje účast na filmovém natáčení historického snímku Rašín.

Z těch méně dynamických ukázek je to například pietní akt výročí konce první války a vzniku republiky ve Lhotě u Malenovic. A je toho mnohem víc. Spolek se chystá své aktivity rozšiřovat a to o výstavy, divadelní představení, tematické dny, semináře šermu, ale to je ale zatím hudba budoucnosti, která se snad v blízké době stane realitou.

Pokud jste fandové historie a měli byste zájem, stát se součástí našeho spolku, nebo se jen dozvědět jak to na takových akcí chodí, navštivte internetové stránky www.vonmacenau.cz nebo facebook.

Budeme se těšit na společně strávené budoucí chvíle v dobách minulých.

Za spolek Von Macenau, z. s. Veronika Macenauer, místopředsedkyně spolku.