„Historie se stala naším životem“: tohle řekne každý člen spolku vojenské historie Von Macenau, z. s. ve Zlíně. Sdružení se začalo formovat již před několika lety a a dostalo punc oficiality a bylo zapsáno do spolkového rejstříku u Krajského soudu v Brně.

Hlavní období, kterým se sdružení zabývá, je první světová válka tedy doba mezi léty 1914 -1918, C a K armády Rakousko Uherské monarchie. Dobové vojenské uniformy, zbraně, vojenské ležení i kuchyně to je jen malý výčet souboru ukázek, které návštěvníky skrze „herce“ vtáhne do doby počátku 20. století.

„Jakmile ale přičichnete k tomuto koníčku, chcete mnohem víc.“: tvrdí jedna z členek spolku. Na základě dlouhých debat a rozmýšlení, sdružení rozšířilo svoje působení i do jiných století a to do doby 30.leté války (1618 -1648) a okrajově také do středověku. V rukou mužů tak ožívají kordy, meče a muškety a v rukou krásných žen se zase z obyčejných potravin rodí na ohni dobové pokrmy nebo ručně šíjí doplňky a košile pro svoje vojáky.

Členové spolku se účastnili na mnoha akčních i statických ukázkách a to například rekonstrukce bitvy první světové války v Mladějově, Mezinárodního  festivalu vojenských polních kuchyní ve Walimi v Polsku, Slavnosti Albrechta Valdštejna v Telči, rekonstrukce bitvy na Bílé hoře v Praze za mezinárodní účasti skupin ze Slovenska, Polska a dalších zemí Evropy, na Dni vojenské historie na hradě Helfštýně nebo na Dni uniformovaných sborů v Kroměříži. Zajeli jsme se také podívat na Slovensko na Tankové dny a do Polska na dobývání hradu Tenczyn.

Za obzvlášť velkou čest si pak považuje účast na filmovém natáčení historického snímku Rašín.

Z těch méně dynamických ukázek je to například pietní akt výročí konce první války a vzniku republiky ve Lhotě u Malenovic. A je toho mnohem víc. Spolek již nyní rozšiřuje své aktivity o výstavy, divadelní představení, tematické dny a semináře šermu.

Pokud jste fandové historie a měli byste zájem, stát se součástí našeho spolku, nebo se jen dozvědět jak to na takových akcí chodí, navštivte náš facebook.

Budeme se těšit na společně strávené budoucí chvíle v dobách minulých.

Za spolek Von Macenau, z. s. Veronika Macenauer, místopředsedkyně spolku.